INFORMACE O DLAŽBÁCH


JAKÉ JE ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ OBKLADŮ A DLAŽEB?

KERAMIKA

  1. červený střep

    bílý střep - kvalitnější, dražší

  2. jednovýpal (jednožár) - ekonomické řešení

    dvouvýpal (dvoužár) - dvoužárovým procesem prochází zejména dlažba

GRES (SLINUTÁ DLAŽBA)

Gres je homogenní materiál. Vyrábí se z přírodních kamenů a jílů, rozemletých na prach, vylisovaný a následně dvakrát vypálený. Vypaluje se při vysokých teplotách jako keramika. Díky minimální nasákavosti je ideální pro použití v interiéru i exteriéru.

Je vhodný do interiérů s podlahovým topením. Tyto dlaždice se rovněž používají jako fasádní obklady, jsou mrazuvzdorné. Známe různé povrchové úpravy slinutých dlaždic jako glazování, nanotechnologie, biotechnologie a jiné.

JAKÁ JE SÍLA OBKLADŮ A DLAŽEB?

Obklady: 3mm - 10mm

Dlažby: 7mm - 15 mm

CO JE OTĚRUVZDORNOST?

Otěruvzdornost je schopnost materiálu odolávat povrchovému zatížení. Tento údaj je důležitý při výběru dlažby. Vyjadřuje se stupnicí PEI: I - V, od málo namáhaných interiérů jako jsou bytové koupelny, až po prostory s velkým zatížením, například obchody, restaurace.

CO JE PLANARITA?

Planarita (rovinnost) nám stanoví rovnost každého kusu obkladu a dlažby. Určitá odchylka

je dovolena, její rozsah se liší na základě rozměru dlaždic.

CO JE KALIBRACE?

Kalibrace je přesně na milimetr stanovený rozměr konkrétního obkladu a dlažby. Deklarované rozměry se mohou lišit od skutečných, např. 30×30 může ve skutečnosti znamenat 29,6×29,6, je to v pořádku. Je důležité ověřit si kalibraci zejména při dodávce dlažeb různé barvy, které mají být společně položené, anebo v případě dokládání k už položené dlažbě stejného druhu.

CO JE REKTIFIKACE?

Rektifikace je zabroušení obkladů a dlažeb na přesný rozměr. Toto je důležité zejména u drahých a náročných výrobků. Rektifikací dosahuje výrobce přesného rozměru při velkém množství zboží z jedné výrobní šarže.

JSOU RŮZNÉ BAREVNÉ ODSTÍNY CHYBOU?

Při výrobním procesu míchání barevných pigmentů s keramickou hmotou vzniká určitý přesný odstín dané barvy (červená, modrá atd.). Obklady a dlažby jsou vyrobeny z přírodních surovin a je prakticky nemožné vyrobit vždy přesně stejné odstíny.

Rovněž teplota v pecích při výpalu může kolísat, což ovlivňuje výsledné odstíny výrobků. Proto se hotové výrobky třídí podle odstínů. Odstín přesně definuje sytost konkretní barvy při výpalu. Odstínovost (tonalita) se může lišit od výpalu k výpalu.